مشاوره رایگان آموزشی

02122882007

فناوری بلاکچین چگونه میتواند امور مالی را تغییر دهد؟

یک کنسرسیوم که توسط بزرگترینR3CEV بانک های جهان تامین مالی میشود، تلاش میکند تا به این پرسش کلی یک پاسخ جامع بدهد. گلدمن ساکس، مشاور مک کینزی و تحقیقات مصرف کننده همه گزارش های بسیار خوبی درباره این پرسش نوشته اند. سنای آمریکا، دولت انگلیس، کانادا، استرالیا و اتحادیه اروپا همه در این باره تحقیق کرده اند.

اغلب استارت آپ ها مقاله های سفید مربوط به نوآوری خاص خود یا استفاده از فناوری بلاکچین را تهیه میکنند. اغلب این پرسش برای همه پیش می آید که : ( بلاکچین چگونه شرایط را تغییر میدهد؟)

اکثر تحقیقات بر زمینه های اصلی تغییر تاکید میکند، از جمله آنها :

زیرساخت برای معاملات مرزی

از آنجایی که انقلاب دیجیتال باعث تحول رسانه شده است، در صنعت مالی نیز بی اثر نبوده است. البته موسسات مالی از رایانه استفاده می کنند. در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ از آنها برای پایگاه داده استفاده کردند، در دهه ۱۹۹۰ صفحات وب ایجاد کردند و در هزاره جدید به برنامه های تلفن همراه مهاجرت کردند.
اما انقلاب دیجیتال هنوز انقلابی در معاملات فرامرزی ایجاد نکرده است. وسترن یونیون همچنان یک نام بزرگ است و تقریباً همان تجارت قبلی را دارد. بانک ها همچنان از زیرساخت های پیچیده ای برای معاملات ساده مانند ارسال پول به خارج از کشور استفاده می کنند.
و اما دیجیتال سازی چه مفهومی دارد؟ منظور از دیجیتال سازی این است که ما فقط اطلاعات را با سرعت بیشتری به پایگاه داده های خصوصی مرتب می کنیم. فناوری Blockchain به موسسات مالی این امکان را می دهد تا با جلوگیری از بانکداری خبرنگار ، ارتباط مستقیم بین یکدیگر برقرار کنند.

دارایی های دیجیتال به عنوان یک کلاس دارایی منحصر به فرد

بیت کوین چیز منحصر به فردی به نام دارایی دیجیتال ایجاد کرد. قبل از بیت کوین، دیجیتال مترادف با کمیابی نبود بلکه هر چیز دیجیتالی را می توان با کلیک یک دکمه کپی کرد. نگاهی گذرا به صنعت موسیقی و فروش آلبوم، این داستان را به طور قانع کننده ای بیان می کند. اما بیت کوین کار جدیدی انجام داد، یعنی یک نوع کد دیجیتالی را ایجاد کرد که غیرقابل کپی شدن است.
بنابراین، برای اولین بار از زمان اختراع بیت ها و بایت ها، راهی برای داشتن چیزی دیجیتالی وجود داشت که قابل کپی نیست،(کد دیجیتال) . تا به امروز، ارزش بیت کوین بر اساس ظرفیت بلاکچین آن برای جلوگیری از هزینه های مضاعف و ایجاد سکه های تقلبی است.
با توجه به این نکته، توسعه دهندگان بیت کوین پیشگام سکه های رنگی هستند که می توانند به عنوان سهام در یک شرکت عمل کنند. رنگ سکه نشان دهنده اطلاعاتی در مورد حقوق مالکیت کلید رمزنگاری خصوصی است.
پس از دریافت مجوز SEC، غول خرده فروشی آنلاین Overstock اعلام کرد سهام عمومی شرکت را در سیستم عامل بلاک چین خود منتشر خواهد کرد. ما همچنین شاهد ظهور پیشنهادات اولیه سکه (ICO) و appcoins ارزهای رمزپایه بومی برنامه ای هستیم که به تأمین بودجه توسعه پروژه کمک می کنند.
این مثالها تنها بخشی از داستان زنجیره بلوک موجودی دیجیتال است. آنها می توانند یک دارایی باشند، اما همچنین میتوان از بلاکچین برای اداره خود بازار استفاده کرد. اساساً، این تلاش ها در نظر گرفتن دارایی های دیجیتال به عنوان یک ابزار حامل است که یک کاربرد گسترده و ماهرانه میباشد.

دولت و بازار های مالی

این توانایی، فراتر از ثبت معاملات است. به عنوان مثال Nasdaq یکی از اولین کسانی بود که پلتفرمی ایجاد کرد تا شرکت های خصوصی بتوانند سهام خود را با استفاده از بلاکچین منتشر و معامله کنند.
توسعه دهندگان دیگر در حال کدگذاری ابزارهای مالی هستند که می تواند برای انجام اقدامات شرکتی و منطق تجاری از قبل برنامه ریزی شود. در سال ۲۰۱۶، یک پروژه بلاکچین به نام The DAO، که در زنجیره بلوک ethereum اجرا می شود، با هدف تقلید از بازار سرمایه گذاری جمعی آغاز شد. درصد مشارکت شما در صندوق نشان دهنده درصد رای در نحوه مصرف کل صندوق است.

گزارش تنظیم و انطباق

بلاکچین ها میتوانند به عنوان یک سیستم ثبت کاملاً شفاف و قابل دسترسی برای تنظیم کننده ها عمل کنند. همچنین میتوان برای اجازه دادن به معاملات منطبق با گزارش نظارتی کدگذاری کرد.
به عنوان مثال، بانک ها نسبت به آژانس هایی مانند Fincen تعهدات شدید گزارشگری دارند. هر بار که مجاز به انجام معامله ای بیش از ۱۰ هزار دلار باشند، باید اطلاعات را به Fincen گزارش دهند که آنها را برای استفاده به عنوان پایگاه داده ضد پولشویی ذخیره می کند.

تسویه حساب

با تجارت جهانی کاغذ، مدت زمان تسویه معامله به طور کلی “T + 3” نامیده می شود، یعنی سه روز پس از تجارت (T) ، معامله تسویه می شود. با استفاده از فناوری بلاکچین، کل چرخه زندگی تجارت اجرا، پاکسازی و تسویه حساب در مرحله تجارت اتفاق می افتد. با دارایی دیجیتال تجارت تسویه میشود و کلیدهای رمزنگاری و مالکیت دیجیتالی که آنها کنترل می کنند میتوانند تاخیر پس از تجارت و خطر طرف مقابل را کاهش دهند.

حسابداری و حسابرسی

از آنجا که اکثر پایگاه های داده، عکس لحظه ای از زمان هستند، پایگاه داده های بلاکچین از تاریخ معاملات خود ساخته شده اند. آنها یک پایگاه داده با زمینه، یک تاریخچه به خودی خود و یک سیستم ثبت خودکار هستند. پیامدهای حسابرسی و حسابداری عمیق است.

نتیجه گیری

تا اینجای مقاله، طبق تحقیقات زمینه های اصلی را مطالعه کردید و پاسخ پرسش اصلی، (فناوری بلاکچین چگونه میتواند امور مالی را تغییر دهد؟) را دریافتید. و در آخر بد نیست بدانید که، با استفاده از فناوری بلاکچین، اجرا و تصفیه حساب در زمان معامله انجام میشود. با استفاده از یک دارایی دیجیتال، معامله و تصفیه یکی میشود و کلید های رمزنگاری و مالکیت دیجیتال پنهان کاری و ریسک های طرف مقابل را بعد از معامله کاهش میدهند.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاه بگذارید

profile avatar
  Subscribe  
Notify of

قیمت ارزهای دیجیتال

Name Price24H %
bitcoin
Bitcoin(BTC)
$34,338.00
4.56%
ethereum
Ethereum(ETH)
$2,506.41
-0.02%
ripple
XRP(XRP)
$0.865
-0.21%
litecoin
Litecoin(LTC)
$159.48
1.40%
tron
TRON(TRX)
$0.072
2.51%