مشاوره رایگان آموزشی

02122882007

اثبات اعتبار (POA) چیست؟

فضای ارزهای رمزپایه از زمان اولین معامله بلاکچین در شبکه بیت کوین بسیار تغییر کرده است. همراه با الگوریتم های مشهور POW و POS، سازوکارهای اجماع دیگری با روش های جایگزین برای رسیدن به اجماع در یک سیستم بلاکچین ارائه شده است.

قابل اعتمادترین و ایمن ترین الگوریتم موجود در حال حاضر الگوریتم اجماع POW میباشد، که توسط بیت کوین استفاده شده است. با این وجود این الگوریتم مقیاس پذیری بالایی ندارد. بیت کوین و همینطور بلاکچین های مبتنی بر PoW عملکرد محدودی از نظر تراکنش در ثانیه دارند.

چرا بیت کوین توانایی استفاده در مقیاس بزرگ تر را محدود میکند؟

بیت کوین متکی به شبکه توزیع شده ای از گره ها است که باید در مورد شرایط فعلی بلاکچین به توافق برسند. یعنی اینکه قبل از تولید یک بلاک جدید باید توسط گره های شبکه تایید شود. بنابراین، جنبه غیرمتمرکز بیت کوین نه تنها یک سیستم اقتصادی نا امن و غیر قابل اطمینان است، بلکه توانایی استفاده در مقیاس بزرگ تر را نیز محدود می کند. در رابطه با میزان تراکنش در ثانیه، بلاکچین های POS معمولاً عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین دارند.

اثبات اعتبار (Proof of Authority) چیست؟

POA یک الگوریتم اجماع مبتنی بر شهرت است که یک راه حل عملی و کارآمد برای شبکه های بلاکچین از جمله شبکه های خصوصی معرفی می کند. این الگوریتم توسط بنیانگذار Ethereum و مدیر سابق CTO گاوین وود در سال ۲۰۱۷ مطرح شد. الگوریتم اجماع POA از اعتبار نودها استفاده می کند، یعنی این که اعتبار سنج های هر بلاک، از دارایی خود استفاده نمیکنند.

الگوریتم اثبات اعتبار متکی به تعداد محدود اعتبارسنج بلاک است و همین عمل باعث شده تا به یک سیستم بسیار مقیاس پذیر تبدیل شود. بلاک ها و تراکنشات توسط نودهایی که از قبل به عنوان نماینده و ناظر سیستم منتخب شدند، مورد تایید قرار میگیرند.

الگوریتم اجماع POA ممکن است برای برنامه های لجستیکی گزینه با ارزشی باشد. الگوریتم اثبات اعتبار، به شرکت ها این امکان را میدهد تا با استفاده از مزایای فناوری بلاکچین، حریم خصوصی خود را حفظ کنند.

Microsoft Azure مثالی است که POA در آن اجرا می شود.

 

الگوریتم اثبات اعتبار در مقایسه با الگوریتم اثبات سهام

اغلب به جای سهام از اعتبار استفاده میکنند. به دلیل غیرمتمرکز بودن بیشتر شبکه های بلاکچین، POS همیشه برای مشاغل و شرکت های خاص مناسب نیست. اما سیستم های POA به دلیل عملکرد بسیار بالا ممکن است راه حل بهتری برای زنجیره های بلاکی خصوصی باشد.

شرایط لازم برای اعتبارسنجی در اثبات اجماع اعتبار

باوجود تفاوت شرایط از سیستم به سیستم دیگر، الگوریتم اجماع POA متکی به موارد زیر است:

هویت معتبر و قابل اعتماد

بررسی سوابق اعتبار سنج

در دسترس بودن

سرمایه گذاری

مزایای الگوریتم POA

۱-POA میتواند به توان عملیاتی بالاتری دست یابد چراکه تعداد اعتبارسنج های بسیار کمتری نسبت به دیگر ساز و کارهای اجماع دارد.

۲-POA به هیچگونه قدرت محاسباتی برای عملکرد خود نیاز ندارد.

۳- زنجیره بلاکی هایی که بر روی الگورتیم اثبات اعتبار قرار گرفته است، قادر به انجام وظایف خود بدون دخالت و نیاز به دارایی هایی مانند اتر میباشند.

محدودیت های الگوریتم POA

۱-برداشت سازوکار POA این است که از تمرکززدایی چشم پوشی می کند. بنابراین می توان گفت که این الگوریتم اجماع فقط تلاشی برای کارآیی بیشتر سیستم های متمرکز است.

۲-سیستم های POA توان عملیاتی بالایی دارند، اما جنبه هایی از تغییر ناپذیری زیر سوال می رود که مواردی مانند سانسور و لیست سیاه به راحتی حاصل شود.

۳-انتقاد رایج دیگر این است که هویت اعتبارسنجان PoA برای همه قابل مشاهده است. استدلال در برابر این امر این است که فقط نودهای معتبر و شناخته شده ای که قادر به مدیریت این بخش هستند، به دنبال اعتبار سنجی به عنوان یک شرکت کننده شناخته شده در بین عموم میباشند.

 

مکانیزم ایجاد بلاک در POA

اگر نماینده قبلی از نظر اکثریت کاربران، یک عامل مخرب باشد، اخراج شده و حق ایجاد بلاک جدید را ندارد.

یک نماینده به صورت کاملا تصادفی از لیست آرا منتخب میشود.

قابلیت انتقال بلاک های دریافتی اعتبارسنج ها میان یکدیگر

در صورت یکسان بودن بلاک های دریافتی اعتبارسنج ها، بلاک تایید میشود و با یک نماینده جدید این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

نتیجه گیری

POW . POS یا POA همه مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند. تمرکززدایی در جامعه ارزهای رمزنگاری شده بسیار ارزشمند است و POA، به عنوان یک سازوکار اجماع، تمرکززدایی را برای رسیدن به توان عملیاتی و مقیاس پذیری بالا فدا می کند. ویژگی های ذاتی سیستم های POA با عملکرد بلاکچین ها تاکنون تفاوت کلی دارد.

امیدواریم از این مقاله در وبسایت بیت کوین فارسی لذت برده باشید.

 

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاه بگذارید

profile avatar
  Subscribe  
Notify of

قیمت ارزهای دیجیتال

Name Price24H %
bitcoin
Bitcoin(BTC)
$34,338.00
4.56%
ethereum
Ethereum(ETH)
$2,506.41
-0.02%
ripple
XRP(XRP)
$0.865
-0.21%
litecoin
Litecoin(LTC)
$159.48
1.40%
tron
TRON(TRX)
$0.072
2.51%