مشاوره رایگان آموزشی

02122882007

دفتر کل توزیع شده چیست؟

 

پایه و اساس حسابداری، دفتر کل توزیع شده میباشد. پیش از سال ۱۹۸۰ که بعد از آن با ظهور کامپیوتر ها به پرونده های دیجیتالی روی آوردند، بر روی لوح های سفالین، چوب و سنگ حک میشدند.

دفاتر کل اولیه حسابداری دنیای کاغذی را تقلید میکردند. در واقع میتوان گفت دیجیتال سازی دفاتر به انرژی بیشتری نسبت به نمونه کاغذی نیاز داشت. عناصر کاغذی (پول، امضای کتبی، گواهینامه، صورتحساب، حسابداری و دفتر داری) ستون فقرات جامعه هستند.

قدرت محاسبه و موفقیت در رمزنگاری، همراه با کشف و استفاده از برخی الگوریتم های جدید و جذاب، امکان ایجاد دفترهای توزیع شده را فراهم کرده است.

دفتر کل توزیع شده

به طور کلی و بسیار ساده، دفتر کل توزیع شده یک پایگاه داده است که توسط هر گره شبکه به صورت کاملا مستقل بروزرسانی میشود. که این باعث افزایش امنیت اطلاعات میشود.

بلاکچین یک نوع دفتر کل توزیع شده است .

شکل توزیع در دفاتر کل، منحصر به فرد است. یعنی اطلاعات توسط یک سازمان مرکزی ثبت و بروزرسانی نمیشوند، بلکه به جای آن هر عضو مشارکت کننده در شبکه (گره) اطلاعات را به صورت مستقل ساخته و نگهداری میکند. در واقع هر گره در شبکه هر تراکنش را پردازش میکند و پس از نتیجه گیری از اطلاعات به نتیجه رای میدهد و در صورت موافقت اکثریت نتیجه گیری درباره اطلاعات ثبت میشود. این مسئله از تقلب و دستکاری داده ها جلوگیری میکند تا حملات سایبری به سیستم سخت تر شود.

دفاتر کل توزیع شده شکلی پویا دارند که ویژگی ها و قابلیت هایی فراتر (این قابلیت ها باعث میشود تا ما بتوانیم انواع جدیدی از روابط ایمن را در دنیای دیجیتال برقرار کنیم.) از دفاتر کاغذی را به ارمغان می آورد.

ظهور دفاتر کل توزیع شده، یک انقلاب در نحوه جمع آوری و انتقال اطلاعات را نشان میدهد که توسط هر داده پویا و ثابتی بکار گرفته میشود. این دفاتر به کاربران اجازه میدهند تا نقشی فراتر از نگهداری ساده اطلاعات ایفا کنند. همچنین به کاربران اجازه مدیریت سیستم ذخیره اطلاعات و کسب ارزش از پایگاه داده را میدهند.

آیا داده ها با سابقه قابل بررسی پویا هستند؟

جعل کاغذ به دلیل پیچیدگی مهر و موم های ظاهری بسیار دشوار است. مانند حکاکی چیزی بر روی سنگ، اسناد کاغذی ماندگار خاصی دارند. اما اگر داده ها ثابت باشند، و معامله ای به طور منظم و مکرر انجام میشود، ممکن است کاغذ به عنوان یک رسانه عاجز از حفظ سیستم ثبت باشد. ورود دستی اطلاعات نیز دارای محدودیت های انسانی است.

بنابراین اگر داده ها و تاریخچه آنها برای روابط دیجیتالی که کمک شایانی میکند مهم باشد، بلاکچین ها توانایی ایجاد انعطاف پذیری را فراهم میکنند، زیرا بسیاری از طرفین میتوانند ورودی های جدیدی را در سیستم سوابق ثبت کنند که توسط بسیاری از متولیان نگهداری میشوند.

داده ها میتوانند توسط یک مرجع مرکزی کنترل شوند؟

دلایل زیادی وجود دارد که شخص ثالث باید برخی از احراز هویت ها و مجوز ها را عهده دار شود. اگر مهمترین ملاحظه حریم خصوصی داده ها باشد، روش هایی برای ایمن سازی داده ها حتی با اتصال آنها به شبکه وجود ندارد.

اما اگر زیر ساخت آی تی ( IT ) موجود، با ورود به سیستم برای امنیت هویت دیجیتال کافی نباشد، ممکن است با استفاده از فناوری بلاکچین مشکل حل شود. همانطور که ساتوشی ناکاموتو در کار اصلی خود نوشت : ( درصد مشخصی از کلاهبرداری اجتناب ناپذیر است.)

رمزنگاری کلید خصوصی معاملات را ممکن میسازد که به سیستم های متمرکز و حساب های مفصلی که برای برقراری روابط دیجیتال استفاده میشود، نیاز ندارد. اگر این پایگاه داده برای تامین معاملات مالی سبک به میلیون ها دلار نیاز دارد، بنابراین احتمال دارد که بلاکچین راه حل اصلی باشد.

مزایا و معایب دفتر کل توزیع شده

مزایا

۱-غیرمتمرکز : دفتر کل توزیع شده توسط نودها در سراسر دنیا عمل میکند و به یک سرور مرکزی مانند بانک ها متصل نیست.

۲-کنترل کامل افراد بر اطلاعات مالی خود : افراد با داشتن نسخه ای از دفتر کل توزیع شده دسترسی کامل به اطلاعات خود و مدیریت آن دارند.

۳-جلوگیری از بی نظمی : به دلیل دادن امکان مدیریت لحظه ای اطلاعات به افراد باعث جلوگیری از بی نظمی میشود.

۴-امنیت بالا و کاهش ریسک : شبکه در برابر حملات سایبری و ۵۱ درصدی، امنیت بسیار بالایی دارد و در مقابل هک مقاوم است.

معایب

۱-خطاهای انسانی : هنگام ثبت اطلاعات و انجام تراکنش ها باید از صحت آن مطمن باشید، زیرا اگر اشتباه ثبت شوند دیگر امکان تغییر آنها وجود ندارد.

۲-پیچیدگی : درک دفتر کل توزیع شده برای افرادی که از آن اگاهی ندارند بسیار پیچیده و دشوار است.

نتیجه گیری

تکنولوژی بلاکچین نوعی دفتر کل توزیع شده به شمار می آید. بنابراین یکی از مفاهیم اصلی برای درک ارزهای دیجیتال، آشنایی با مفاهیمی از جمله دفتر کل توزیع شده و عملکرد آن میباشد. در این مقاله مفید و خواندنی در وبسایت بیت کوین فارسی سعی کردیم تا شما را با مفهوم دفتر کل توزیع شده آشنا کنیم. امیدواریم لذت کافی از مطالب مفید را برده باشید.

 

 

 

 

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاه بگذارید

profile avatar
  Subscribe  
Notify of

قیمت ارزهای دیجیتال

Name Price24H %
bitcoin
Bitcoin(BTC)
$34,338.00
4.56%
ethereum
Ethereum(ETH)
$2,506.41
-0.02%
ripple
XRP(XRP)
$0.865
-0.21%
litecoin
Litecoin(LTC)
$159.48
1.40%
tron
TRON(TRX)
$0.072
2.51%