مشاوره رایگان آموزشی

02122882007

گواه اثبات سهام وکالتی (DPoS) چیست؟

بلاکچین های عمومی معمولا با مقیاس پذیری مقابله میکنند. برای حل این مشکل برخی از ارزهای دیجیتالی معروف مانند: بیت شیرز (Bitshares) آرک (Ark) استیم (Steem) و لیسک (Lisk) از DPOS به عنوان الگوریتم اجماع خود استفاده کردند.

اغلب کاربران از الگوریتم اجماع DPOS به عنوان نسخه کارآمد تر از مکانیزم POS یاد میکنند. POS و DPOS هر دو به عنوان جایگزینی برای الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده میشوند، چراکه یک سیستم POW به منابع فراوانی نیاز دارد. الگوریتم اثبات کار با استفاده از کار محاسباتی یک دفتر غیرمتمرکز ایجاد میکند. الگوریتم POS و DPOS به منابع کمتری نیاز دارند و بر اساس طراحی خاص خود، پایدار تر و سازگار با محیط هستند. برای درک بهتر الگوریتم DPOS باید از الگوریتم های POS و POW آشنایی کامل داشته باشید، که در مقاله های پیشین به تعریف مفصل آنها پرداختیم و میتوانید برای مطالعه کردن مراجعه کنید.

الگوریتم اثبات DPOS

بلاکچین مبتنی بر DPOS با یک سیستم رای گیری محاسبه میشود. در این الگوریتم کاربران کار خود را به شخص ثالث واگذار میکنند. از آنجایی که سیستم اثبات DPOS یک سیستم دموکراتیک است، گره ها از میان خود یک فرد را برای تایید بلاک ها انتخاب میکنند و پس رای گیری یک نماینده مشخص میشود که این نماینده موظف به تایید بلاک ها میباشد.

قدرت رای دادن در این انتخابات متناسب با تعداد سکه های هر کاربر میباشد. سیستم رای گیری هر پروژه روند متفاوت و خاص خود را دارد، اما به طور کلی هر نماینده هنگام درخواست رای، یک پیشنهاد جداگانه ارائه میکند.

بنابراین الگوریتم DPOS یک سیستم رای گیری ایجاد میکند که مستقیما به اعتبار نمایندگان بستگی دارد. اگر گره منتخب، به درستی عمل نکند و خارج از چارچوب قوانین رفتار نادرستی داشته باشد، اخراج میشود.

از نظر عملکرد، بلاکچین های DPOS مقیاس پذیر تر هستند، زیرا در برابر POW و POS میتوانند تراکنش های بیشتری در ثانیه را پردازش کنند.

اگر صحبت از تاریخچه الگوریتم اثبات سهام وکالتی شود، این سیستم در سال ۲۰۱۴ توسط Daniel Larimer ساخته شده است.

رای دادن

در سیستم های DPOS همانطور که در توضیحات بالا گفته شد، گره ها به سایر کاربرانی که برای تایید تراکنشات به آنها اعتماد کافی را داشته باشند، رای میدهند و بیشترین آرا را جمع آوری میکنند. کاربران در این پروسه میتوانند قدرت رای دادن خود را به دیگر کاربران مورد اعتماد بدهند. رای دادن یک روند مداوم است که هر نماینده در معرض خطر جایگزین شدن با کاربر دیگر میباشد.

الگوریتم DPOS در مقابل الگوریتم POS

در حالیکه ساختار سیستم کلی POS و DPOS بسیار مشابه است اما DPOS یک سیستم رای گیری دموکرات جدیدی ارائه میدهد که توسط این سیستم، نمایندگان منتخب، باید بلاک ها را تایید کنند. از آنجا که در این سیستم رای گیری به کار برده میشود، نمایندگان باید صادقانه و البته به طور کارآمد عمل کنند. علاوه بر این موضوع، بلاکچین های DPOS از نظر تراکنشات در ثانیه از معاملات POS سریع تر هستند.

الگوریتم DPOS در مقابل الگوریتم POW

در جایی که POS سعی میکند تا مشکلات POW را حل کند، DPOS به دنبال آسان کردن روند تولید بلاک است. در واقع سیستم اثبات DPOS در حل این مشکل موفق تر خواهد بود. به همین خاطر سیستم های اثبات سهام وکالتی قادر به پردازش سریع مقدار بیشتری از تراکنشات بلاکچین هستند. اما با این وجود، الگوریتم POW هنوز امن ترین سیستم اجماع به شمار میرود و همینطور بهترین بستر که بیشترین پردازش های پولی از جمله انتقال در آن رخ میدهند. سیستم اثبات سهام به دلیل سرعت بالا، شانس بیشتری در آینده از اثبات کار، دارد. سیستم اثبات DPOS نیز در گرو گذاشتن ارز در شبکه را صرفا به حق رای دادن برای انتخاب نماینده محدود کرده اند.

مزایای سیستم های DPOS

۱-دارای سرعت بسیار بالاتری نسبت به اثبات کار و اثبات سهام هستند.

۲-ساختار آنها امنیت و همینطور یکپارچگی را در بلاکچین ایجاد میکند که باعث میشود کاربران صادقانه نقش خود را ایفا کنند.

۳-برای تبدیل شدن به یک کاربر و نماینده نیاز به تجهیزات خاص و پیچیده ای نیست و تنها دسترسی به کامپیوتر کافی میباشد.

۴-الگوریتم DPOS در مقایسه با الگوریتم اثبات کار، کارآمد تر است.

نتیجه گیری

الگوریتم اثبات سهام وکالتی گام بعدی در تکامل ساز و کار های اجماع میباشد، که این کار بر اساس اجماع اصلی الگوریتم POS است و سرعت و همینطور مقیاس پذیری را به شدت افزایش میدهد. امیدواریم تا اینجای مقاله در وبسایت بیت کوین فارسی مطالب مفیدی را به اطلاعات خود از دنیای ارز های دیجیتالی اضافه کرده باشید.

 

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاه بگذارید

profile avatar
  Subscribe  
Notify of

قیمت ارزهای دیجیتال

Name Price24H %
bitcoin
Bitcoin(BTC)
$34,338.00
4.56%
ethereum
Ethereum(ETH)
$2,506.41
-0.02%
ripple
XRP(XRP)
$0.865
-0.21%
litecoin
Litecoin(LTC)
$159.48
1.40%
tron
TRON(TRX)
$0.072
2.51%