مشاوره رایگان آموزشی

02122882007

هش ریت (Hash rate) چیست؟

Hash یا نرخ استخراج بیت کوین و رمزارزهای پایه ای

آیا می خواهید درگیر استخراج ارزهای رمزپایه شوید؟

در این صورت، مهم است که بدانید نرخ Hash چیست و چه معنایی دارد؟ چگونه می تواند روی خط مالی شما تأثیر بگذارد؟

اگرچه ممکن است فقط به عنوان یک سرگرمی به استخراج بیت کوین بپردازید، اما داشتن یک نرخ خوب Hash برای شما مهم است، بنابراین می توانید بهترین تصمیمات را برای تجارت شخصی یا سرگرمی شخصی خود بگیرید.

در این مقاله، تمام مبانی میزان Hash Rate را مرور خواهیم کرد. همچنین کمی درمورد اینکه چگونه هزینه برق می تواند تأثیر عمده ای در سودآوری شما داشته باشد صحبت خواهیم کرد.

نرخ Hash چیست؟

در ساده ترین اصطلاح، نرخ هش به سرعت کار هر سیستم استخراج، اشاره دارد. سرعت مهم است زیرا استخراج رمزارزهای پایه در واقع فقط یک بازی حدس زدن است. اگرچه اصطلاح استخراج از معادن نشان می دهد که این یک روند خطی با شروع و پایان مانند حفر تونل است، اما در واقع کاملاً متفاوت میباشد.

در این عمل آنچه اتفاق می افتد این است که هر سیستم استخراج، در ثانیه هزاران یا حتی میلیون ها حدس می زند. هدف یافتن پاسخ صحیح برای استخراج است که بلاک فعلی را حل می کند.

اگرچه ممکن است که بتوانید یک بیت کوین را حل کنید و پاداش استخراج کامل ۱۲.۵ بیت کوین را با استفاده از یک لپ تاپ ۱۰ ساله دریافت کنید، اما احتمال وقوع این اتفاق بسیار بدتر از برخورد صاعقه در یک روز روشن و آفتابی است.

در حقیقت، با توجه به میزان دشواری امروز، استخراج یک پردازنده با سرعت ۵۰ هش در ثانیه برای استخراج انفرادی یک بلاک به سال های طولانی نیاز دارد. با توجه به این احتمالات، جای تعجب نیست که هیچ کس در ذهن شما بیت کوین را با CPU استخراج نمی کند.

هنگامی که به یک سیستم استخراج ارز رمزنگاری شده مانند ماینر ASIC یا کارت GPU نگاه می کنید، می توانید نرخ هش دستگاه را مقایسه کنید. این نرخ هش معادل تعداد حدس هایی است که دستگاه می تواند در هر ثانیه در تلاش برای حل بلاک و کسب پاداش بدست آورد. نرخ هش بیشتر به معنای پرداخت بیشتر است. نرخ هش به روش های مختلف نمایش داده می شود، بنابراین بیایید اکنون موارد دیگر را مرور کنیم.

رمزگشایی اصطلاحات نرخ Hash

نرخ Hash با استفاده از اصطلاحاتی بیان می شود که برای هر کسی که اصطلاحات ذخیره سازی داده های رایانه را می فهمد آشنا است. اصطلاحاتی مانند مگا، گیگا و ترا امروزه بیشترین توصیف هنگام توصیف نرخ هش هستند.

با شروع از پایین، نرخ ۶۰ هش در ثانیه به این معنی است که سیستم می تواند در تلاش برای حل یک بلاک، محاسبه و ۶۰ بلاک در ثانیه ایجاد کند.

ترتیب نحوه محاسبات نرخ های هش به این صورت است که:

کیلو هش (KH / s)، سپس مگا هش (MH / s)، سپس  (GH / s) ، سپس  (TH / s)، سپس  (PH / s).

kilohash = 1000 کیلوهش

megahash = 1000 مگاهش

terahash = 1000 تراهش

petahash = 1000 پتاهش

 

همه نرخ های Hash برابر نیستند

اگر یک سیستم استخراج بیت کوین را با سیستمی که برای استخراج مثلا Ethereum طراحی شده مقایسه کنید، متوجه تفاوت بسیار زیاد در میزان Hash  خواهید شد. این به این دلیل است که الگوریتم های مختلفی وجود دارد که ارزهای رمزپایه از آنها استفاده می کنند. همه آنها برای استخراج به حافظه و قدرت محاسباتی مختلفی احتیاج دارند.

به بیان ساده تر، محاسبه بیت کوین و الگوریتم SHA256 آن نسبتاً آسان است. بنابراین یک سیستم استخراج که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد نیاز به تولید هش در محدوده تراهش و بالاتر دارد.

اگر بخواهیم این مورد را با Ethereum مقایسه کنیم، متوجه می شوید که اکثر سیستم های استخراج مدرن Ethereum (به طور معمول GPU) در محدوده مگا هش فعالیت می کنند.

در نگاه اول، ممکن است فکر کنید که دستگاه استخراج بیت کوین به طور قابل توجهی قدرتمندتر یا دارای بهره وری بالاتری است. اگرچه درست است که هش های بیشتری تولید می کند (از انواع SHA256)، اما این به این دلیل است که هش بیت کوین از نظر محاسباتی آسان تر تولید می شود.

برخی از ارزهای رمزپایه الگوریتم هایی را انتخاب میکنند که فقط با استفاده از CPU پایه قابل استخراج است. بنابراین، سیستم های استخراج برای این شبکه که می توانند صدها هش در ثانیه تولید کنند، بسیار بالا و بسیار رقابتی در نظر گرفته می شوند.

خب این توضیحات چه مفهومی دارد؟ اساساً، این بدان معناست که دیدن نرخ هش به تنهایی به شما موثر بودن ماینر را نمی گوید. شما همچنین باید مشکل شبکه را درک کنید، و اینکه هنجار برای اکثر سیستم های استخراج برای آن ارز رمزنگاری شده خاص چه میباشد.

محاسبه سودآوری

اکنون که دانستیم همه هش ها یکسان نیستند، باید بدانیم که چگونه سودآوری یک استخراج کننده را بر اساس میزان هش آن محاسبه کنیم.

برای این کار ، باید از یک ماشین حساب سودآوری استخراج استفاده کنید.

ابتدا، بیایید نگاهی به بیت کوین بیندازیم. امروزه، یک ASIC استخراج بیت کوین مدرن و معمولی، در حدود ۱۲ تراهش در ثانیه قدرت استخراج تولید می کند.  این بدان معنی است که چنین نرخ استخراج به طور متوسط ۰.۳۱۸ BTC در سال تولید می کند.

اگر از همان ۱۲ تراشه برای استخراج Bitcoin Cash (که از الگوریتم استخراج مشابه BTC استفاده می کند) استفاده شده است، انتظار می رود سالانه ۲.۷۶۳۵ BCH دریافت کنید. در ارزش معاملات امروز، BTC تولید شده تا حدودی ارزشمندتر است.

حال بیایید نگاهی به استخراج Ethereum بیندازیم. یک پردازنده گرافیکی مناسب در هر ثانیه حدود ۵۰ مگا هش خواهد داشت. بعضی بیشتر کار می کنند، و بعضی دیگر کمتر. اگر ۵۰ مگا هش فرض کنیم، کسی که  Ethereum  استخراج میکند، انتظار دارد که ۱.۴۵ اتر در سال بدست آورد. بسیاری از سکوهای استخراج Ethereum دارای هفت پردازنده گرافیکی هستند. اگر هفت GPU را با همان سرعت فرض کنیم، انتظار داریم سالانه چیزی بیش از ۱۰ اتر کسب کنیم.

نتیجه گیری

نرخ هش معیار مهمی برای دستگاه های استخراج ارز رمزنگاری شده است، چه این دستگاه ها ASIC باشند یا یک CPU لپ تاپ. این اعداد می توانند فریبنده باشند. بنابراین برای فهم کامل معنای نرخ هش، درک و آگاهی بیشتری لازم است.

بازده یا میزان برق مصرفی دستگاه در مقایسه با میزان هش آن بسیار مهم است. یعنی اگر هدف شخصی، سودآوری باشد، باید حداقل هزینه و سود در معاملات متعادل شود.

 

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاه بگذارید

profile avatar
  Subscribe  
Notify of

قیمت ارزهای دیجیتال

Name Price24H %
bitcoin
Bitcoin(BTC)
$34,338.00
4.56%
ethereum
Ethereum(ETH)
$2,506.41
-0.02%
ripple
XRP(XRP)
$0.865
-0.21%
litecoin
Litecoin(LTC)
$159.48
1.40%
tron
TRON(TRX)
$0.072
2.51%