مشاوره رایگان آموزشی

02122882007

اینترنت اشیاء چیست؟

 

اتصال چند شبکه به هم و اشتراک گذاری میان آنها چگونه امکان پذیر است؟ چگونه میلیارد ها دستگاه به یکدیگر متصل میشوند و به گردآوری داده و اشتراک میپردازند؟ ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهومی به نام اینترنت اشیاء آشنا کنیم که پس از آشنایی میتوانید به این پرسش ها پاسخ دهید.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیاء سیستمی به هم پیوسته از دستگاه هایی است که بدون نیاز به تعاملات انسان با انسان و همینطور ارتباط انسان با رایانه میتوانند با استفاده از شناساگرهای خود، داده ها را در شبکه منتقل کنند. دستگاه هایی مانند: ماشین های مکانیکی و دیجیتال، اشیاء، حیوانات و افرادی که توسط شناسه منحصر به فرد UID دارای هویت هستند.

اینترنت اشیاء از همگرایی فناوری های بی سیم، سیستم های میکروالکترومکانیکی و همچنین ارتباط ماشین هایی که از طریق یک شبکه و بدون تعامل انسانی به یکدیگر متصل هستند، تکامل یافته است. به این امر، تعامل ماشین به ماشین میگویند. که اتصال M2M به فضای ابر، مدیریت و گردآوری داده تعریف میشود.

تاریخچه اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء در سال ۱۹۹۹ توسط شخصی به نام کوین اشتون (Kevin Ashton) تعریف شد، که یکی از بنیانگذاران مرکز شناسایی خودکار در دانشگاه MIT ایالات متحده نیز بوده است در جلسه ای مهم از عبارت lot برای اولین بار استفاده کرد. ایده اشتون، ایجاد پیوند میان فناری REID و موضوع بسیار مهم اینترنت در زنجیره تامین شرکت پروکتر و گمبل بود. اشتون در سال ۲۰۰۱ چشم انداز lot خود را ارائه کرد که بعد از این ارائه در سال ۲۰۰۵ اتحادیه بین المللی مخابرات در طی یک گزاراش آن را به صورت کاملا رسمی معرفی کرد.

اینترنت اشیاء چگونه کار میکند؟

اکوسیستم اینترنت اشیاء، مجموعه ای متشکل از دستگاه های هوشمند مبتنی بر وب است که با بهره گیری از پردازنده های جاسازی شده، سنسور ها و سخت افزار ارتباطی، به گردآوری و ارسال و همینطور اقدام روی داده های دریافت شده از محیط میپردازد. حسگر ها از طریق اتصال به یک درگاه lot برای تحلیل، داده ها را به فضای ابری ارسال میکنند. دستگاه ها اکثرا بدون تعامل و دخالت انسان عمل میکنند.

کاربرد اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء کاربرد های فراوانی دارد که هم در زمینه کسب و کار و هم زمینه زندگی به سبک دیجیتال کمک فراوانی میکنند اما به عنوان نمونه به یکی از این کاربردها در قالب مثال دقت کنید:

به عنوان مثال، یخچال های هوشمندی که به اینترنت متصل هستند، اطلاعات مواد خوراکی، از جمله موجودی و یا تاریخ انقضای آن را در اختیار شما میگذارند. در واقع این امر توسط lot صورت گرفته است. با استفاده از lot شما میتوانید حتی از راه دور و البته با کمک زیرساخت های اینترنتی، اشیاء مورد نظر خود را مدیریت کنید.

و اما زمینه های کاربرد اینترنت اشیاء در ایران

مدیریت انرژی

مدیریت زیرساخت

حمل و نقل

پزشکی و مراقبت های بهداشتی

نظارت بر محیط زیست

رسانه ها

امنیت اینترنت اشیاء

بحث امنیت یکی از اصلی ترین و مهم ترین گزینه های مطرح شده درباره اینترنت اشیاء میباشد. به دلیل اینکه از طریق lot، سیستم های متفاوتی به هم متصل میشوند، هک شدن آنها ممکن است ضررهای بسیار زیادی مانند لو رفتن اطلاعات شخصی و یا اقتصادی وارد کند.

بنابراین اتصال اشیاء به شبکه باید امنیت و غیرقابل نفوذ بودن اطلاعات را تضمین و رمزنگاری کند. همینطور سرورهایی که محل ذخیره اطلاعات هستند از امنیت بالایی برخوردار باشند. ارائه دهندگان محصولات نیز باید متضمن شوند تا اطلاعات کاربران را در دسترس شرکت های مختلف نگذراند.

دو دلیل برای اینکه دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیاء به راحتی قابل هک شدن هستند:

۱-بسیاری از دستگاه ها توسط شرکت های کوچکی که حتی زمان کافی برای درست کردن ساختار امنیتی و قدرتمند در دستگاه هایشان نداشته اند، ساخته میشوند.

۲-دستگاه ها توسط اینترنت به یکدیگر متصل میشوند و اینترنت دائم در معرض هک قرار دارد.

مزایای اینترنت اشیاء

این فناوری به سازمان ها کمک میکند و مشوق بازنگری و بهبود کسب و کار شرکت ها میشود.

به درستی پول و زمان را هدر دهند و تا حد امکان صرفه جویی کنند.

نظارت بر فرآیندهای کلی کسب و کار خود داشته باشند.

تصمیم های درستی در کسب و کار بگیرند.

درآمد بالایی با گسترش بازار و محصولات جدید خود کسب کنند.

معایب اینترنت اشیاء ( در ایران )

عدم سرمایه گذاری مناسب و همینطور عدم آگاهی سرمایه گذاران از این فناوری از جمله معایب موجود در راه توسعه lot در ایران میباشد.

نتیجه گیری

هدف اینترنت اشیاء به عنوان چهارمین انقلاب صنعتی توانمند سازی اشیاء و دستگاه ها برای اتصال به یکدیگر در هر زمان و هر مکان است. همانطور که در توضیحات بالا اشاره کردیم، سازمان ها در صنایع و کسب و کارهای گوناگون به صورت فزاینده ای از قابلیت های lot بهره میگیرند. تا اینجای مقاله شما با مفهوم lot آشنا شده اید و به راحتی میتوانید به چند پرسش بالا در ابتدای مقاله پاسخ دهید.

 

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاه بگذارید

profile avatar
  Subscribe  
Notify of

قیمت ارزهای دیجیتال

Name Price24H %
bitcoin
Bitcoin(BTC)
$34,338.00
4.56%
ethereum
Ethereum(ETH)
$2,506.41
-0.02%
ripple
XRP(XRP)
$0.865
-0.21%
litecoin
Litecoin(LTC)
$159.48
1.40%
tron
TRON(TRX)
$0.072
2.51%