مشاوره رایگان آموزشی

02122882007

استیکینگ چیست؟

رمز ارزها برای تامین امنیت و حفظ عملکرد شبکه خود به مردم پول (پاداش) میدهند. که از مشهورترین آنها میتوان به  Bitcoin BTC اشاره کرد. همانطور که میدانید بیت کوین برای استخراج از الگوریتم اثبات کار استفاده میکند اما ماینینگ دارای یک سری معایب میباشد که ممکن است استخراج کننده را منصرف کند. از جمله این معایب، صرف بیش از حد انرژی و دشواری فنی میباشد. استیکینگ با به حداقل رساندن مصرف انرژی به کاربران امکان استخراج را میدهد.

ممکن است شما فکر کنید که استیکینگ یک گزینه کم مصرف و یا جایگزین کم هزینه برای استخراج منابع میباشد. در استیکینگ دارایی های موجود در کیف پول دیجیتال نگهداری میشوند تا از امنیت و عملکرد شبکه بلاکچین پشتیبانی شود. به عبارت دیگر استیکینگ برای دریافت پاداش، رمز ارز ها را قفل میکند.

در اکثر موارد شما میتوانید کوین و توکن های خود را به طور مستقیم در کیف پول دیجیتالی خود مانند  Trust Wallet استیک کنید. از طرفی بسیاری از صرافان خدمات استیک کردن را به کاربران خود ارائه میدهند. Binance Staking دریافت پاداش به روش بسیار ساده را برای شما ممکن میسازد که تنها کافی است از توکن های خود در کیف پول نگهداری کنید.

استیکینگ

استیکینگ به معنای دریافت سود در ازای نگهداری یک ارز دیجیتال است. شما میتوانید برای دریافت سود از دو راه وارد بازی شوید. راه اول این است که شما ارزهای دیجیتال خود را در تراست والت مختص به خودتان نگهداری کنید و حتی در خواب در ازای ارزهای خود پاداش دریافت کنید. و اما راه دوم گزینه ای جز صرافی ها نیست، چرا صرافی ؟ چون شما با خرید یک ارز و نگهداشتن آن در به طور مثال صرافی بایننس میتوانید سود کسب کنید.

برای درک مفهوم استیکینگ باید یک درک کلی از مفهوم اثبات کار داشته باشید که در مقاله های پیشین به طور کامل آن را تعریف کرده ایم. اما به طور مختصر اثبات کار یک مکانیزم اجماع در یک شبکه بلاکچین است که امنیت و کارایی شبکه را تامین میکند.

تاریخچه استیکینگ

استیکینگ در سال ۲۰۱۲ توسط دو محقق به نام سانی کینگ (Sunny king) و اسکات نادال (Scott Nadel) معرفی شد. که این دو فرد از مکانیزم استیکینگ به عنوان روشی برای ایجاد یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین یاد کردند. میتوان به پیرکوین به عنوان اولین ارز مجازی مورد استفاده قرار شده در این روش اشاره کرد.

استیکینگ چگونه کار میکند؟

بلاکچین هایی که بر پایه POW هستند برای افزودن بلاک جدید به بلاکچین، متکی به ماینینگ میباشند. در مقابل، زنجیره های POS بلاک های جدید را از طریق Staking تولید و تایید میکنند. این امر باعث میشود تا بلاک ها بدون انجام محاسبات سنگین و اتکا به سخت افزارهای ماینینگ، تولید شوند.

استیکینگ نیاز به سرمایه گذاری مستقیم در رمز ارز مورد نظر دارد. بنابراین به جای رقابت برای تولید بلاک بعدی، ولیدیتور های اثبات سهام توسط کوین هایی که استیک کرده اند مورد انتخاب قرار میگیرند. استیکینگ، ولیدیتور ها را تشویق به حفظ امنیت شبکه میکند که اگر این کار صورت نگیرد ممکن است ارزهای استیک کرده خود را از دست بدهند.

شاید برای شما سوال باشد که ولیدیتورها چه کسانی هستند؟

ولیدیتورها کسانی هستند که کوین های خود را در یک بلاکچین POS استیک میکنند که با نام تایید کننده شناخته میشوند. ولیدیتورها در ازای خدمت خود برای شبکه، پاداش میگیرند. ولیدیتور ها باید خدمات خود را به صورت امن و ثابت ارائه دهند تا عملکرد بلاکچین موثر باشد. برای اینکه یک نود ولیدیتور موفق داشته باشید و نود شما بدکار نباشد، باید قوانین بلاکچین را رعایت کند و همینطور به صورت تمام وقت فعال باشد.

با وجود اینکه هر بلاکچین POS ارز استیکینگ مختص به خود را دارد، اما اغلب شبکه ها سیستم جفت ارزی را به کار میگیرند. در این صورت پاداش ها به طور ارز دوم پرداخت میشوند. همانطور که در توضیحات بالا گفته شد، در استیک کردن، دارایی ها در یک بازه زمانی مشخص و در یک کیف پول دیجیتالی مختص به کاربر نگهداری میشوند. این عمل باعث میشود تا هر کسی بتواند پاداش استیکینگ را دریافت کند. و همینطور باعث میشود تا دارایی ها به استخر استیکینگ افزوده شوند.

استخر استیکینگ

استخر استیکینگ گروهی از هودلرهایی را شامل میشود که برای تایید بلاک ها و دریافت پاداش استیکینگ شانس خود را افزایش میدهند تا بتوانند دارایی های خود را یکپارچه کنند. تقسیم پاداش میان هودلر ها به اندازه فعالیت هر یک از آنها میباشد یعنی قدرت استیکینگ خود را ترکیب میکنند و پاداش را با توجه به میزان فعالیت هر فرد تقسیم میکنند.

اما لازم است که بدانید برای راه اندازی یک استخر استیکینگ باید زمان، تخصص و تجربه بسیار بالایی داشته باشید تا بتوانید یک استخر را ایجاد و نگهداری کنید. جدای از این،  استخر ها ممکن است برای افراد انعطاف پذیری بالایی ایجاد کنند.

پیوستن به یک استخر استیکینگ برای افراد تازه وارد مناسب تر از استیکینگ فردی است چراکه اکثر استخر ها، یک حداقل مقدار استیک کردن معیین میکنند که غالبا کم است و برای برداشت، محدودیت زمانی ندارند.

مزایای استیکینگ 

۱-استیکینگ مصرف انرژی را بسیار کم میکند.

۲-به راحتی میتوان از آن استفاده کرد.

۳-هرکسی میتواند از آن به دلیل ورودی و هزینه کم استفاده کند.

۴-درآمد انفعالی ایجاد میکند.

استیکینگ سرد 

استیکینگ سرد که به آن آفلاین نیز میگویند، نوعی از استیک کردن است که در آن نیاز به اتصال اینترنت نیست که میتوان به صورت آفلاین و با استفاده از کیف پول های سخت افزاری از آن استفاده کرد. در این نوع استیکینگ، شبکه هایی که از آن پشتیبانی میکنند به کاربران اجازه استیک کردن را در صورتی که دارایی هایشان امن و آفلاین نگهداری میشود را میدهند.

نتیجه گیری

و در آخر لازم به ذکر است که بدانید Staking با ماینینگ و سرمایه گذاری سنتی تفاوت بسیاری دارد چراکه دید سرمایه گذاران به استیک کردن، منبع درآمد اصلی میباشد. سرمایه گذاران در استیک کردن خلاف بر روش های سنتی سود سالیانه دریافت میکنند.

در مجموع تا اینجای مقاله در وبسایت بیت کوین فارسی با مفهوم استیگینک آشنا شده اید، امیدواریم از خواندن این اطلاعات مفید لذت برده باشید.

 

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاه بگذارید

profile avatar
  Subscribe  
Notify of

قیمت ارزهای دیجیتال

Name Price24H %
bitcoin
Bitcoin(BTC)
$34,338.00
4.56%
ethereum
Ethereum(ETH)
$2,506.41
-0.02%
ripple
XRP(XRP)
$0.865
-0.21%
litecoin
Litecoin(LTC)
$159.48
1.40%
tron
TRON(TRX)
$0.072
2.51%