مشاوره رایگان آموزشی

02122882007

ییلد فارمینگ ( Yield Farming )

بسیاری از کاربران به دنبال روشی برای کسب ارز بیشتر از ارز دیجیتالی خود و از طریق قراردادهای هوشمند، هستند. ما این روش را به شما معرفی میکنیم.

ییلد فارمینگ چیست؟

Yield- farming در اصل به معنای کشت سود میباشد اما کشت سود یعنی چه؟ ییلد فارمینگ یا کشت سود یک فرآیندی است که طی آن هر کاربری میتواند برای کسب پاداش و دریافت سود، دارایی های خود را در پلتفرم های فعال در سیستم های اقتصادی غیر متمرکز سپرده گذاری کند. این عمل پر ریسک در سال ۲۰۲۰ مورد توجه قرار گرفت. ییلد فارمینگ یکی از کاربردهای دیفای و بزرگترین محرک رشد آن است که در سال ۲۰۲۰ باعث رشد ارزش بازار از ۵۰۰ میلیون به ۱۰ دلار شد.

به عبارتی ییلد فارمینگ شبیه به استیکینگ است و از طرفی مرتبط با دیفای نیز میباشد. بنابراین برای درک بهتر Yield Farming باید از دیفای و همینطور استیکینگ آشنایی کافی را داشته باشید که در مقاله های قبل به طور مفصل به معرفی آنها پرداختیم.

چرا به ییلد فارمینگ (ماینینگ نقدینگی) نیز گفته میشود؟

در فرآیند Yield Farming، کاربران میتوانند در ازای مشارکت در سیستم های اقتصادی غیر متمرکز توکن دریافت کنند به همین دلیل به ییلد فارمینگ، ماینینگ نقدینگی نیز میگویند.

ییلد فارمینگ چگونه کار میکند؟

Yield Farming به بازار AMM شباهت فراوانی دارد. ییلد فارمینگ متشکل از تامین کنندگان نقدینگی و استخر های لیکوئیدیتی است. تامین کنندگان نقدینگی وجوه را در آب پر عمق استخر لیکوئیدیتی ذخیره میکنند. این استخر پر عمق باعث قدرتمند شدن بازار برای وام دهی و یا تبدیل توکن ها به یکدیگر میشود. در این صورت کارمزدهای تولید شده در پلتفرم ها بر اساس سهم تامین کنندگان به آنها پرداخت میشود.

به عبارت دیگر، وجوهی که وارد استخر میشوند، استیبل کوین های متناظر با دلار آمریکا به شمار میروند. به عنوان مثال : استیبل کوینی که مورد استفاده در پلتفرم های دیفای قرار گرفت، باید به توکن DAl اشاره کرد.

Yield Farming از لایه های مختلف و پیچیده ای تشکیل شده است. کاربران با واریز توکن CDAl  به یک پروتکل دیگر، توکن سومی دریافت میکنند که نماینده CDAl میشود. این روند ادامه میابد و همینطور بیشتر و پیچیده تر میشود.

انواع پلتفرم های ییلد فارمینگ

ما در این بخش از مقاله شما را با محبوب ترین پلتفرم های Yield Farming آشنا میکنیم. از جمله شناخته ترین پروتکل های ییلد فارمینگ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

Aave

آوه یک پروتکل غیرمتمرکز وام دهی و وام گیری میباشد که نرخ سود در آوه بر اساس وضعیت فعلی بازار به صورت الگوریتمیک تعیین میشود. پلتفرم آوه بیشترین کاربرد را در اکوسیستم Yield Farming دارد.

Curve Finance

از کرو فایننس میتوان به عنوان یک پروتکل صرافی غیرمتمرکز یاد کرد. استخر های کرو به دلیل وجود استیبل کوین ها در Yield Farming به بخش مهمی از سیستم ییلد فارمینگ تبدیل شده است.

Uniswap

یونی سواپ نیز یک پروتکل صرافی غیر متمرکزی است که به کاربران امکان سواپ و تبدیل توکن ها بدون نیاز به شناخت طرفین، را میدهد. این پلتفرم برای استراتژی های ییلد فارمینگ کاربرد فراوانی دارد. یونی سواپ به دلیل کارمزد کم، یکی از محبوبترین سواپ توکن به شمار میرود.

Balancer

یک پروتکل لیکوئیدیتی مشابه به کرو و یونی سواپ است با تفاوت اینکه بلنسر تخصیص شخصی سازی توکن ها در استخرهای نقدینگی را ممکن میسازد. بلنسر به دلیل انعطاف پذیری بالا در ساخت استخر لیکوئیدیتی، به اختراع مهمی در استراتژی ییلد فارمینگ تبدیل شده است.

Compound Finance . Maker DAO . Synthetix . Yearn.finance از دیگر پلتفرم های ییلد فارمینگ میباشند.

خطرات ییلد فارمینگ

شاید طبق مطالب بالا فکر کنید ییلد فارمینگ مفهوم ساده ای دارد اما بلعکس، بسیار سخت میباشد. استراتژی Yield Farming هرچقدر که سودآوری بیشتری داشته باشد، پیچیده تر خواهد بود. به همین خاطر فقط به کاربران حرفه ای توصیه میشود، در غیر این صورت ریسک ضرردهی به جای کسب سود افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی از مهم ترین خطرات Yield Farming مرتبط به قراردادهای هوشمند میباشد. دیفای باعث شده تا بخش وسیعی از پروتکل ها توسط تیم های کوچک با سرمایه کم، ساخته شوند و توسعه یابند. این امر، ریسک باگ و اخلال در اسمارت کانترکت ها را افزایش میدهد.

زمانی که وجوه خود را در قراردادهای هوشمند قفل میکنید باید بسیار آگاه و هشیار باشید چراکه ذات تغییر ناپذیر تکنولوژی بلاکچین باعث شده تا آسیب پذیری و وجود باگ های مختلف منجر به از دست رفتن وجوه کاربران شوند.

نتیجه گیری

مزایا و کاربردهای Yield Farming کاملا روشن هستند که از اصلی ترین آنها سود است. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، ییلد فارمینگ در واقع یک روش برای کسب ارز دیجیتال بیشتر و به عبارتی کسب سود با استفاده از ارز دیجیتالی خود میباشد که همه این فعالیت ها در بستر قرارداد های هوشمند انجام میشوند. تا اینجای مقاله در وبسایت بیت کوین فارسی با مفهوم Yield Farming آشنا شده اید امیدواریم از این مقاله مطالب مفیدی را دریافت کرده باشید.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاه بگذارید

profile avatar
  Subscribe  
Notify of

قیمت ارزهای دیجیتال

Name Price24H %
bitcoin
Bitcoin(BTC)
$34,338.00
4.56%
ethereum
Ethereum(ETH)
$2,506.41
-0.02%
ripple
XRP(XRP)
$0.865
-0.21%
litecoin
Litecoin(LTC)
$159.48
1.40%
tron
TRON(TRX)
$0.072
2.51%